lip10

Sposoby ogrzewania domu

Dom można ogrzewać na różnorakie sposoby. Sposoby ogrzewania domu Głównie preferowane jest użycie kotłów, albo jednofunkcyjnego, albo dwufunkcyjnego. Każda z tych opcji oczywiście posiada swoje dobre i złe strony, dlatego warto przemyśleć to, która opcja będzie nam o wiele bardziej przydatna i która okaże się dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Kocioł jednofunkcyjny charakteryzuje się tym, że może zasilać tylko i wyłącznie instalację centralnego ogrzewania. Jeśli natomiast chodzi o kocioł dwufunkcyjny, to dzięki specjalnemu wbudowanemu podgrzewaczowi możliwe jest ogrzewanie przez niego wody użytkowej. Nic jednak straconego, bowiem kocioł jednofunkcyjny bez problemu może współpracować z osobnym podgrzewaczem, głównie pojemnościowym. Większość kotłów na olej opałowy czy paliwo stałe to kotły jednofunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny jest oczywiście o wiele tańszy od kotła dwufunkcyjnego, jednak związane z nim są dodatkowe opłaty związane z drugim podgrzewaczem do wody użytkowej. Jest on w ten sposób tak samo funkcjonalny jak opcja dwufunkcyjna bowiem dzięki temu możemy magazynować wodę w dużych ilościach i korzystać w niej praktycznie bez ograniczeń. Sposoby ogrzewania domu Warto jednak mieć na uwadze to, że zainstalowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest o wiele bardziej kłopotliwe niż kotła dwufunkcyjnego bowiem mamy do czynienia z dużą ilością dodatkowych elementów, które muszą znaleźć się w instalacji.

Jeśli natomiast chodzi o kocioł dwufunkcyjny, to jest to opcja tańsza niż zestaw składający się z kotła jednofunkcyjnego oraz podgrzewacza wody, więc warto ją rozważyć. Oprócz tego taki kocioł zajmuje mniej miejsca i dostarcza tylko tyle wody ile potrzeba. Strumień ciepłej wody przygotowanej w podgrzewaczu jest ograniczony. Sposoby ogrzewania domu Warto jednak wziąć pod uwagę to, że temperatura takiej wody w kranie jest bardzo niestabilna – może się zmieniać wraz z wielkością strumienia, czy też na zmieniać się na skutek wahań w ciśnieniu wody poprzez odkręcenie kranu w innym pomieszczeniu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.