Odpowiednie pokrycie dachu, to podstawa wykończenia domu. Różne rodzaje dachówek Jest to istotne, bowiem to zależy od tego, jak będzie potem wyglądało ocieplenie naszego domu, jak będzie się sprawował dach, oraz czy będzie odpowiednio chronił nasz dobytek. Dlatego najpopularniejszym i najbardziej sprawdzonym rodzajem krycia dachu jest niewątpliwie dachówka. Jednak ma ona swoje rodzaje i trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj dachówki jest odpowiedni do każdego rodzaju domu, czy dachu. Warto więc się wcześniej zainteresować tym, jaki rodzaj dachówki będzie się najlepiej sprawdzał na naszym dachu. Jakie właściwie rodzaje dachówki jesteśmy w stanie wyróżnić?
Najczęściej układaną na dachu jest dachówka ceramiczna. Doskonale sprawdza się w praktyce więc jest najpopularniejszym rodzajem dachówek. Jej specyficzna budowa powoduje, że woda deszczowa i śnieg swobodnie mogą opadać, dzięki małym rowkom znajdującym się w bocznych oraz górnych częściach każdej dachówki. Do tego taka dachówka ceramiczna jest niesamowicie trwała, dzięki czemu bez problemu może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat bez potrzeby większych remontów czy renowacji. Stanowi ona doskonałą ochronę dla konstrukcji dachu, jak i dla całego domu. Różne rodzaje dachówek Poza tym, że świetnie zatrzymuje wilgoć, sprawdza się również jako ochrona przed ogniem, a zwłaszcza zaś mrozem. Na dachu wyłożonym tą dachówką nie tworzy się pleśń, zaś wygląd ceramicznej dachówki sprawia, że cały dom prezentuje się naprawdę wyjątkowo.
Bardzo istotnym konkurentem dachówki ceramicznej jest dachówka betonowa. Istnieje kilka różnic między tymi dwoma rodzajami, głównie w kwestiach wyglądu i sposobów produkcji. Taka dachówka betonowa jest pokryta aż dwiema warstwami farby akrylowej, dzięki czemu nie tylko prezentuje się estetyczniej, ale również jest trwalsza. Różne rodzaje dachówek Minimalna gwarancja nadana przez producentów na taką dachówkę to trzydzieści lat, dzięki czemu przez ten okres czasu nie musimy martwić się zadaszeniem naszego domu.
Trzecim rodzajem dachówki jest dachówka blaszana, która nadaje się na dachy, których nachylenie połaci jest nie mniejsze niż 14%. Z racji, że blacha jest o wiele lżejszym materiałem niż tradycyjne dachówki, to ma lepszy wpływ na więźbę dachową, która dzięki temu nie jest zbytnio obciążona. Taka dachówka jest pokrywana różnymi powłokami, dzięki czemu nie musimy się martwić, że nasz dach dopadnie korozja, czy zostanie uszkodzony przez inne czynniki atmosferyczne.